اگر فکر می­کنید که بازی تخته نرد یعنی تمام مهره‌ها را در یک سمت جمع کرده و آنها را از بازی خارج کنید، باید بگوییم که شما فقط روی شانستان حساب باز کرده‌اید، بدون آنکه بدانید قوانین تخته نرد حرفه ای خیلی پیچیده‌تر از این صحبت‌هاست! در این مقاله قوانین تخته نرد در سه بخش به صورت تخصصی و با بیانی ساده توضیح داده شده است.

 

در شروع بازی چه قوانینی را باید رعایت کنیم؟

اصول چیدن مهره‌ها

اولین قانونی که باید در بازی تخته نرد رعایت کنید ترتیب چیدن مهره های تخته است. تخته نرد متشکل از ۲۴ خانه مثلثی است و چینش مهره های آن به ترتیب 5-3-5-2 می باشد. برای درک بهتر این موضوع ویدیو زیر را مشاهده کنید و توضیحات تکمیلی را در مقاله چیدمان تخته نرد مطالعه کنید.

قوانین تاس انداختن و نحوه حرکت مهره‌ها (فرمول تخته نرد)

دومین مورد از قوانین تخته نرد مربوط به نحوه حرکت دادن مهره‌هاست. کسی شروع کننده بازی خواهد بود که بیشترین عدد تاس را آورده باشد. پس تمام تلاشتان را بکنید تا 6 بیاورید.

اما شاید بپرسید اگر عدد روی تاس ها با یکدیگر برابر شد چه کنیم؟! در این شرایط باید دوباره تاس بریزید تا شروع کننده بازی مشخص شود.

همانطور که گفتیم عدد روی تاس نشان دهنده نحوه حرکت خواهد بود. به این معنی که اگر بازیکنی تاس 2 و 4 بیاورد می‌تواند یک مهره را دو خانه و مهره دیگر را چهار خانه جا به جا کند. همچنین می‌تواند مهره مورد نظر خود را شش خانه تغییر دهد. البته خیلی خوش شانس هستید اگر در همان ابتدا جفت شش بیاورید و حریف خود را حیرت زده کنید!

چگونه در تخته نرد جفت بیاوریم

در دنیای حرفه ای بازی تخته نرد امکان همچین اتفاقی وجود ندارد اما گاهی اواقات با دستکاری کردن روی تاس ها در شرایط خاص برای تقلب در بازی این اتفاق می افتد.

بطور مثال تاس ها را روی عدد خاصی و در دمای خاصی نگه میدارند که با سنگین شدن طرف مقابل عدد شش در نود درصد مواقع میشود جفت شش آورد.

زدن مهره

در قانون زدن و بلند شدن در تخته نرد می خوانید که اگر حرکت مهره ها به گونه ای باشد که مهره ای وارد خانه حریف شود که در آن خانه تنها یک مهره قرار داشته باشد در این حالت، زدن مهره اتفاق می افتد. اگر مهره شما توسط حریف زده شد باید مهره خود را برداشته و در قسمت برآمدگی وسط صفحه تخته نرد که بارخان نامیده می شود بگذارد. تک مهره ای که به این شکل زده می شود را در اصطلاح مهره تک یا لت می گویند.

قوانین داخل بازی تخته نرد

قوانین داخل بازی تخته نرد

 • در قوانین بازی تخته نرد شما نمی‌توانید مهره خود را در خانه بسته قرار دهید. خانه بسته، به خانه‌ای گفته می‌شود که دو یا بیشتر از دو مهره از حریف آن را اشغال کرده باشد.
 • اگر جفت بیاورید یا تاس شما دو عدد برابر باشد، آن عدد چهار بار بازی می‌شود. به این معنی که با جفت 3 آوردن، بایستی 4 بار عدد 3 را بازی کنید. جالب است بدانید به حالتی که هر دو تاس عدد 1 بیاورد، کور کور می‌گویند؛ یکی از حالتهایی که در این بازی خیلی به دردتان می­خورد.
 • قانون مربوط به خانه تک؛ این خانه توسط یک مهره اشغال شده و اگر حریف روی آن بیاید؛ مهره شما را می‌زند و در جای آن می‌نشیند. بنابراین، مهره حذف شده شما بیرون می‌رود تا زمانی که تاس بیندازید و دوباره بتوانید وارد بازی شوید. گاهی ممکن است چند دست طول بکشد تا بتوانید وارد بازی شوید که در این صورت حریفتان برایتان کری­های زیادی خواهد خواند!
 • هر بازیکن حتما باید دو تاس ریخته شده را بازی کند. به جز زمانی که راهی برای بازی کردن دو تاس نباشد و مجبور باشد یک عدد تاس را بازی کند.
 • هر بازیکن با ریختن تاس حتما باید حرکت انجام دهد، مگر در زمانی که خانه‌ها بسته باشد و نتوان وارد آنها شد.
 • در قانون بازی تخته نرد زمانی که تاس ریخته می‌شود، همیشه باید عدد بزرگتر را اول حرکت دهد.
 • هر کدام از دو طرف می‌توانند هر تعداد از مهره را در هر خانه که می‌خواهند، قرار دهند.

حرکات ناقص در قوانین تخته نرد حرفه ای

همانطور که می دانید حرکات مهره ها بر اساس تاسی است که می اندازید. اما گاهی شماره تاس قابل بازی نیست و هیچکدام از تاس ها را نمی توان بازی کرد. این شرایط معمولا زمانی اتفاق می افتد که مهره ها روی بار است و یا قبلا حریف خان هایی نظیر تاس های ریخته شده را بسته است. در این حالت تاس هایی که می اندازید منجر به هیچ حرکتی نمی شود. البته اگر حتی یکی از تاس ها شماره ای باشد که بتوان یک حرکت انجام داد می توان بازی را ادامه داد. اما اگر با انجام یک بازی دیگری قفل شود، باید تاس بزرگتر را بازی کرد.

این بازی انچنان جذاب است که بسیاری از افراد تخته نرد را به عنوان هدیه ای به خارج از کشور ارسال می کنند. ارسال هدیه به خارج از کشور یا تهیه کادو تولد مردانه از کاربردهای بازی تخته نرد است.

قانون پایان دادن به بازی

قانون پایان دادن به بازی

یکی دیگر از قوانین بازی تخته نرد، مربوط به پایان بازی است. در این مرحله تمام مهره‌ها در 6 خانه سمت راست جمع شده‌اند. حالا زمان آن است که تک تک این مهره‌ها از بازی خارج شوند. اما چگونه؟ کافی است تاس بریزید و به ازای هر عدد از تاس، یک مهره خود را بیرون آورید. بگذارید با مثال توضیح دهیم؛ اگر تاس بریزید و عدد 2 و 4 بیاورید؛ باید یک مهره از خانه دو و یک مهره از چهار خارج کنید. حالا اگر در این دو خانه، مهره‌ای وجود نداشته باشد، باید بازی کنید و به سمت جلو بروید.

سه قانون خفن پایان بازی

مارس سیاه، مارس و داو دادن سه اصطلاح در قوانین بازی تخته نرد هستند که معانی جالبی دارند و در میان قوانین تخته نرد حرفه ای این بازی از معروفیت بیشتری برخوردارند.

 • مارس سیاه

از دیگر قوانین تخته نرد مارس سیاه است. زمانی که شما بتوانید همه مهره‌های خودتان را بیرون بیاورید؛ اما، حریفتان هنوز هیچ مهره‌ای را نتوانسته خارج کند یا حداقل یک مهره در خانه خود دارد؛ به اصطلاح می‌گویند که حریف شما مارس سیاه یا مارس اکبر شده است. در این حالت، 3 امتیاز به شما تعلق خواهد گرفت.

 • مارس در تخته نرد

مارس در تخته نرد از دیگر قانون بازی تخته نرد است که بدین صورت می‌باشد؛ زمانی که همه مهره‌های خودتان را قبل از حرفیتان خارج کنید؛ حریف شما مارس شده است. در این صورت 2 امتیاز به شما تعلق می‌گیرد. اما اگر مارس نشود، یک امتیاز خواهید گرفت. اگر علاقمند به بازی تخته نرد هستید بازی کردن روی تخته نرد چوب گردو می تواند برای شما بسیار لذتبخش باشد.

 • داو دادن

در قواعد بازی تخته نرد داو دادن یک حالت کاملا اختیاری بین دو بازیکن است. به این معنی که، اگر یکی از بازیکن‌ها مشخص شود که با ادامه روند بازی، برنده است؛ می‌تواند به حریف خود بگویید که باخت را بپذیرد یا نتیجه دو برابر شود. هر چند که شانس در هنگام بازی هر چند هم کم باشد، می‌تواند، ورق بازی را به جهت مخالف برگرداند. با این حال، تصمیم به عهده دو طرف است. اما نظر ما این است که تا آخر، بازی را ادامه دهید؛ شاید برگ برنده­تان یک دفعه رو شود! قانون داو دادن یکی از مهمترین قوانین بازی تخته نرد به شمار می رود.

پیشنهاد داو از هریک از بازیکنان داده شود، حریف را به چالش کشیده و او را مجبور به قبول شکست می کند. اگر داو قبول شود ست بعدی بازی شروع می شود. اما اگر داو رد شود بازی ادامه پیدا کرده و امتیاز بازی در عدد کیوب ضرب می شود و تاس داو در اختیار فردی است که داو را قبول کرده است. به طور مثال اگر شما در بازی پیشنهاد داو داده باشید و حریفتان قبول کند دیگر شما با کیوب کاری ندارید و کیوب در دست حریفتان است تا زمانی که پیشنهاد داو از سمت وی داده شود. این بار اگر حریف پیشنهاد داو دهد کیوب روی عدد 4 می رود. همانطور که قبلا نیز گفتیم حریف می تواند داو را قبول یا رد کند. اگر قبول کند امتیاز بازی روی عدد 4 می رود و اگر رد شود 2 امتیاز به حریف می دهد. ضمنا نتیجه هر ست در عدد کیوب ضرب می شود.

جمع بندی

تخته نرد بازی اصیل ایرانی است که در میان مردم جهان نیز به عنوان یک بازی جذاب همچون شطرنج رواج پیدا کرده است. همه افرادی که آشنا به این بازی هستند علاقمند به یادگیری قوانین بازی تخته نرد می باشند. چراکه با تسلط به قواعد و قوانین بازی تخته نرد راحتتر می توانید بر بازی مسلط شده و حریف را مغلوب خود کنید. اگر قصد دارید به صورت حرفه ای این بازی را ادامه دهید به شما پیشنهاد می کنیم هنگام بازی قوانین تخته نرد را رعایت کنید. افرادی که پایبند به اصول و قواعد تخته نرد هستند می توانند بازی استراتژیک و حرفه ای تری را تجربه کنند و بردهای بیشتری را نصیب خود کنند. در پایان می توانید از دسته بندی میز تخته نرد ما هم  دیدن کنید.

74 دیدگاه

 1. سلام منبع یا کتابی معرفی می کنید لطفا که اطلاعات بیشتری درباره قوانین تخته نرد داشته باشه؟ قوانین حرفه ای و اصطلاحات تخته نرد

 2. سلام روز بخیر
  یه سوال داشتم
  حداکثر تعداد مهره ها داخل هر خانه چندتاس ؟
  یعنی اگه خانه شماره ۳ پنج تا مهره داشته باشه و تاس من ۳ آمده باشه میتونم اون خانه رو ۶ مهره کنم ؟

  1. سلام محسن عزیز
   در ابتدای بازی چیدمان مهره ها باید به صورت عدد 2535 باشد اما در بین بازی میتوانید مهره ها را به دلخواه حرکت داده و هر تعداد مهره ای که می خواهید در خانه ها قرار دهید.

 3. سلام. اگر دوتا مهره خارج بازی داشته باشیم و تاس به گونه ای بیاید که فقط بتوانیم یکی را داخل بازی بیاوریم، میتونیم مهره های دیگر را به جای عدد تاس حرکت بدیم؟؟؟

  1. سلام یاس عزیز
   تا زمانیکه مهره خارج از بازی دارید نمی توانید مهره های داخل زمین بازی را حرکت دهید. پس تا زمانی که عدد تاس مناسب برای ورود مهره خارج از بازی نیاورید باید صبر داشته باشید. گاهی برخی اعداد تاس مناسب ورود مهره نیست چراکه خانه ها توسط مهره رقیب بسته شده اند.
   سوالی داشتید در خدمتتون هستم

 4. سلام ببخشید یه سوال داشتم اگه حریف مهره تکی رابزند آیا همان مهره حریف پس از زدن میتونه دوباره حرکت کنه یا نه؟واینکه درخونه حکمش چجوریه؟

  1. سلام مصطفی عزیز
   بله مهره حریف پس از زدن مهره تک شما (اگر تاس برای حرکت داشته باشد) می تواند حرکت کند و محدودیتی از این جهت ندارد. بخش دوم سوالتون متوجه نشدم. سوالتون مجدد بفرمایید

 5. سلام،اگر حریف به حکم تاس،مجبور به زدن مهره در خانه خودش بشه،و مهره دیگری برای ادامه اعداد تاس نداشته باشه،امکانش هست مهره ای که باهاش زده رو جا به جا کنه؟

  1. سلام احسان عزیز
   اگر از سمت خونه خودش حرکت نداشته باشه میتونه همون مهره ای که زده حرکت کنه.
   موفق و پیروز باشید

 6. سلام میخواستم بدونم آخرین مهرهای که میخواد وارد خونه بشه مهمه که با عدد بزرگتر وارد بشه یا نه فرقی نداره

  1. سلام احمد عزیز
   بله اگر خونه شش شما بسته نباشد جفت شیش عدد عالیه. یعنی شما یک مهره میبرید داخل خونه سه تا خارج می کنید.
   موفق باشید

  1. سلام ماشاالله عزیز
   قانون خارج کردن مهره ها در بازی تخته نرد به این صورت است که هرگاه مهره ای در زمین بازی تک شود می توان آن را از زمین بازی خارج کرد. بنابراین باید حدالامکان از تک شدن مهره هایتان جلوگیری کنید. سوال دیگری بود درخدمتم
   موفق و پیروز باشید

 7. سلام لطفا قوانین و قواعد بیشتری راجع بازی تخته نرد بزارید سپاس از مجموعه شهر فکر

  1. سلام اردلان عزیز
   با ادامه مقالات آموزشی ما همراه باشید. جدیدترین و مهمترین اطلاعات راجب به تخته نرد در همین سایت قرار می گیرد.
   موفق و پایدار باشید

 8. سلام ایا وقتی دست به یک مهره میگیریم و ان را حرکت میدهیم میتوان دوباره برگشت به خانه اصلی؟(دست به مهره بازی است یا خیر؟)

  1. سلام کیارش عزیز
   بله یکی از قوانین تخته نرد قانون دست به مهره است. به این معنی که اگر به قصد حرکت دادن مهره، دست خود را روی مهره قرار دهید باید مهره را حرکت داده و بازی کنید. سوال دیگری بود درخدمتیم
   موفق و سربلند باشید

 9. سلام یک سوال تصور کنید در انتهای بازی هستیم و در خانه ۶ چند تا مهره هست و در خانه ۵ و ۴ مهره ایی نیست و در خانه ۲ و ۱ و ۳ چند تا مهره وجود داره و قراره مهره هارو خارج کنیم که دو تاس ۵ و ۲ میاد . در این صورت باید حتما مهره هایی از خانه ۶ که دور ترین خانه نسبت به خارج هست حرکت دهیم یا حق داریم که از خانه های ۱ و ۲ و ۳ به بیرون ببریم ؟

  1. سلام علی عزیز
   اول باید خانه 6 خالی شود و طبق اعدادی که تاس بهتون میدهد مثلا در صورتی که خانه 5 پر بود اگر 5 و 6 بیاد میتوانید خانه 5 را خالی کنید.
   1 و 2 و 3 تاس فقط مختص خانه های جلو هست و در صورتی که عدد داده شده بالا باشد و خانه 6 و 5 و 4 خالی باشد می توانید خارج کنید.
   سوال دیگری بود درخدمتیم
   موفق و پیروز باشید

 10. سلام دوتا سوال داشتم
  1.درحال بیرون انداختن مهره ها هستم یک مهره در خانه 6 و دو مهره در خانه 4 و مهره ای هم در خانه 2 غدارم و حریف نیز در خانه 3 مهره دارد
  تاس انداختم 5 و 2 آمده آیا بنده میتوانم مهره خانه 6 را روی خانه 4 بگذارم (تاس 2) و خارج کنم(تاس 5)
  آیا حرکت من درست بوده یا اشتباه؟اگر اشتباه دلیلش بفرمایید
  2.در حال بیرون انداختن مهره ها هستم آیا میشود مهره حریف را زد و خارج شد ؟
  سپاس فراوان

  1. سلام علیرضا عریز
   در مورد سوال اولتون: اگر در خانه 6 مهره داشته باشین و عدد تاس 4 و 2 آمده باشد می توانید از خانه 6 یک مهره خارج کنید. اما اگر تاس 5 و 2 آمده باشد 5 به خانه آخر رفته و اگر در خانه 2 مهره داشته باشید می توانید آن را خارج کنید.
   سوال دوم: بله
   موفق باشید

 11. سلام آیا اگر در حین بازی، حریفم ۷ مهره از من بزنه و من ۷ مهره رو در زمین حریفم نشسته باشم ،آیا بازی به پایان و برد حریفم منجر میشه ؟

  1. سلام محمود عزیز
   خیر اگر تاس های خوبی بیاورید برنده بازی خواهید بود

 12. این سوال رو بخاطر این پرسیدم که امروز زمانی که ۷ مهره از مهره های خودم در زمین حریف بود و سه خانه از حریفم رو بسته بودم بهم گفت که ۷ مهره کشته دادی برای همین برد محسوب میشه به نفع خودش و ۵ امتیاز داره .خواستم بدونم آیا همچین قانونی هست ؟

  1. سلام وقت بخیر
   خیر این قانون وجود ندارد و می توانید بدون هیچ مشکلی به بازی ادامه دهید.

 13. سلام وقتی در اول بازی تاس را می اندازی باید اول تاس بزرگتر را بروی یا کوچکتر را اگه راه تاس بزرگتر بسته بود می شه اول تاس کوچکتر را حرکت دهی با تشکر

  1. سلام داریوش عزیز
   فرقی ندارد هر تاسی که بخواهید می توانید حرکت بدهید

 14. اگر یک مهره ام بیرون از زمین باشه و حریف هم یک مهره بیرون از زمین داشته باشه و هرچی تاس میندازیم عدد خوب نمیاد که مهره هامون وارد زمین کنیم میشه با یه شرطی یا قانونی مهره ها به زمین بازی برگردونیم و ادامه بازی بریم یبار این اتفاق برام افتاد هرچی تاس مینداختیم نمیتونستیم مهره هامون وارد زمین بازی کنیم چند دفیفه طول کشید 🙂

  1. سلام فرزانه عزیز
   یکی از قوانین تخته نرد است که اگر مهره ای خارج از صفحه داشته باشید، تا زمانیکه تاس موردنظر نیاد نمی توانید به بازی خود ادامه دهید. برای این منظور نیز باید خانه خالی مناسب ورود مهره وجود داشته باشد که بتوانید به بازی برگردید.
   موفق باشید

 15. مثلا آخرای بازی است و من دو تا مهره در خان ۳ و دوتا مهره در خان ۴ دارم اگه تاس ۶ و ۵ بیاورم میتونم خارج کنم یا باید حتما باید تاس ۳ یا چهار بیاورم

  1. سلام یوسف عزیز
   اگر در خانه 5 و 6 مهره ای نباشد و تاس 6 و 5 بیاورید، میتوانید از خانه 4، 3، 2 و 1 به ترتیب مهره ها را خارج کنید.
   در خدمتتون هستیم
   موفق باشید

 16. سلام، من به تازگی با این بازی آشنا شدم و علاقه داشتم یاد بگیرم
  با کمم شما ابتداي راه رو یاد گرفتم و باتمرین و تکرار سعی می کنم بهتر بازی کنم. خواستم ازتون تشکر کرده باشم

  1. سلام رضا عزیز
   باعث افتخار ماست که در مسیر حرفه ای شدن در این بازی در کنار شما هستیم. هر کجا نیاز به کمک و راهنمایی داشتید در خدمتتون هستیم. از کامنت شما انرژی گرفتیم و امیدواریم به موفقیت های بیشتری دست پیدا کنید

 17. سلام وقت بخیر ممنون از اطلاعات خوبتون من متوجه قانون بازی کردن تاس بزرگتر نشدم چه زمانی باید حتما اول تاس بزرگتر رو بازی کنیم؟
  و سوال دوم اینکه در شش خانه اول وقتی مهره حریف را میزنیم دیگه مجاز نیستیم همون مهره روحرکت بدیم و روی مهره های خودی بگذاریم؟

  1. سلام کریمی عزیز
   در صورتی که خانه ی تاس کوچک بسته باشد می توانید تاس بزرگ را حرکت دهید و با همان تاسی که 6 را بازی کردید عدد بعدی را هم از روی همان عدد بروید. داخل تخته نردهای مدرن مجاز هستید وقتی مهره حریف را می زنید با همان مهره حرکت کنید. اما در تخته نردهای چوب گردو موقعی که مهره حریف را میزنید در دو خانه اول 6 نمی توانید با همان مهره ای که زدید دوباره روی مهره ی دیگری بروید.
   موفق باشید

  1. سلام هدیه عزیز
   خیر. برای آشنایی بیشتر با اصطلاحاتی که در این بازی به کار می رود می توانید مقاله اصطلاحات تخته نرد را مطالعه کنید. لینک این مقاله در اولین کامنت های این پست قرار دارد و به راحتی می توانید به آن دسترسی داشته باشید

 18. درودبرشما من یک سوال دارم من همه مهره هام رو داخل زمین خودم اوردم ولی حریف یک یا چندمهره داخل زمین من دارد من میتوانم مهره خارج کنم باتشکرازشما

  1. سلام ایران عزیز
   اگر همه مهره هایتان داخل زمین خودتان باشد با توجه به عددی که آمده می توانید مهره هایتان را خارج کنید.
   حریف می تواند مهره های خودش را در زمین شما نگه دارد تا شما مهره تک دهید.
   سوال دیگری بود درخدمتیم
   موفق باشید

 19. سلام وقت بخیر
  سوالم این هست که اگر بازی به برد ۵ دست باشه، و یکی از طرفین به امیتاز ۴ رسیده باشه، و دست آخر مارس (۲ امیتاز) یا بلک مارس (۳ امتیاز) کنه، امیتازش میشه ۶ یا ۷؛ آیا برنده هست ؟ یا بازی میاد از اول مثلا امتیاز ۱ یا ۲ ؟ یا بازنده ست؟

  1. سلام رضا عزیز
   خیر اگر بلک مارس شود و امتیازش 4 باشد و 3 امتیاز دیگر بدست آورد 7 می شود و برنده بازی ایشان است. اما اگر 4 امتیاز باشد و دست آخر هم مارس کند 4 امتیاز می شود.
   موفق باشید

 20. سلام در پایان بازی موقع برداشتن مهره مثلا چهار مهره در خانه دو و یک مهره در خانه سه داریم و ح یف یک مهره در خانه یک دارد،و تاس پنج و یک به ما میدهد،آیا میتوان اول عدد یک را رفت بعد عدد پنج را یا باید اول پنج را بردارد و تاس یک را حریف را بزند؟؟

  1. سلام جواد عزیز
   فرقی ندارد. هم می توانید 5 و 1 بروید و هم می توانید عدد بزرگ را اول بازی کنید و هم عدد کوچک.
   موفق باشید

 21. سلام
  سوال اول:فرض کنیم ( تاس ۴ و ۲ ) بیاورم و هم ۴ خانه جلو تر من بسته باشد هم ۲خانه ولی ۶ خانه جلو تر باز باشد آیا میتوانم جمع ببندم بروم ۶ خانه جلوتر بصورت مستقیم

  سوال دوم: فرض کنیم مهره من بیرون است خانه ۵ حریف باز است آیا میتوانم با آوردن تاسی که مجموع آنها ۵ شود مثلا تاس ۴,۱ به باز برگردم با حتما باید خود ۵ را بیاورم

  1. سلام داوود عزیز
   در مورد سوال اول شما: بله
   برای سوال دوم: خیر حتما باید عدد موردنظر 5 را بیاورید و جمع اعداد حساب نیست. برای مثال 3 و 2 و 4 و 1 اینها قبول نیست
   موفق باشید

 22. سلام وقت بخیر
  سوال اینه که من چندتا از مهره هامو بردم بیرون و حریف تو زمین من مهره داره و یکی از مهره های من و میزنه…اخرین تاسی که به من داد ۲ و ۵ بود…حربف هم تو خونه ۴ من مهره داشت…من اول تاس کوچیک عدد ۲ رو حر‌کت دادم بعدش تاس بزرگ عدد ۵ رو حر‌کت دادم…ایا ابن بازی و حرکت مهره من درست بوده…یا اشتباه…

  1. سلام وقتتون بخیر
   حرکت کاملا درست بوده اول باید 2 و بعد 5 رو حرکت بدید….

 23. سلام اگه چهار مهره در خانه ۲ داشته باشیم و حریف تک مهره در خانه ۱ و جفت ۱ بیاریم میتوان با دوتا مهذه حریف رو زد و برداشت یا باید ۴ مهره را بازی کرد

  1. سلام
   میتونید مهره حریف را بزنید ولی نمیتونین خارج بشید.

 24. سوال حریف تعدادی از مهره های خود را از بازی خارج کرده و دو مهره از مهره های حریف زده شود و مجبور باشد تا مهره ها را مجددا وارد بازی کند و قبل رساندن مهره های خود به خانه. من بتوانم مهره هایم را کامل از بازی خارج کنم . بازی مارس خواهد بود یا خیر؟

  1. سلام وقتتون بخیر
   خیر مارس محسوب نمیشود چون حریف مهره از زمین خارج کرده است.

 25. سلام خسته نباشید هنگام زدم مهره حریف در خانه خود ایا میتوان مجدد همان مهره را حرکت داد یا نه چون بعضی جاها شنیدم هنگام زدن مهره حریف در خانه خود نمیتوان مجدد ان را حرکت داد

  1. سلام درود بر شما در تخته نرد مدرن
   میشه زد و حرکت کرد(بلند شد)

 26. سلام خسته نباشید من ۳تا مهره درخانه شماره ۳خودم دارم و حریف ۱ مهره در شماره ۱ و یک مهره در شماره ۲ خانه من دارد ومن حال برداشتن مهره هام هستم اگر تاس ۱ و۲ به من بده تکلیف چیه میتونم یکیشو بزنم و با همون خارج بشم؟

 27. سلام اگه من ۶ و ۵ بیارم ولی نتونم ۶ رو حرکت بدم ولی ۵ رو بتونم..و بعد از ۵ خونه جلو رفتن بتونم با اون مهره ۶ رو هم برم..میتونم ۶ رو برم یا تاس ۶ میسوزه؟؟

  1. درود بر شما بله در صورتی که باز باشه میتونید بازی کنید..

 28. هر دو تاس، باید ظاهرشون مشابه باشه؟ و برای افراد چپ دست قوانین بازی فرق میکنه ؟
  و سوال آخر:
  تفاوت وزیر با شاه در چی بود ؟

 29. سلام اگه مهره حریف توی خانه ما باشه ما میتونیم مهره خودمون بیرون بندازیم منظورم آخر بازی هست

 30. اگر بازیکنی عدد ۴ باشد در تعداد برد،و مارس(۲ دست) یا بلک مارس (۳ دست) عدد ۴ دست برد تبدیل به ۶ یا ۷ میشود و ۲ یا ۱ و بازی ادامه پیدا میکن

 31. اگر بازیکنی عدد ۴ باشد در تعداد برد،و مارس(۲ دست) یا بلک مارس (۳ دست) عدد ۴ دست برد تبدیل به ۶ یا ۷ میشود و ۲ یا ۱ و بازی ادامه پیدا میکن

 32. سلام.ایا حریف در خانه خودش می‌تونه مهره من رو بزنه و پاشه بعدیو بزنه؟
  من تا جایی که میدونم تو خونه خودش نمیتونه بزنه و پاشه ولی خیلیا میگن نمیشه بزنی و همونو‌ ببندی! کدوم درسته؟

  1. سلام وقتتون بخیر اگر حریف توی خونه خودش بزنه نمیتونه بلند بشه ولی در تخته نرد های مدرن امکان بلند شدن دارن

 33. سلام آیا آخر بازی باشد و شما یک مهره بیرون و یک مهره حریف داخل خانه شما داشته باشد میتوانی خریف را بزنی و بلند شوی و مهره را برداری؟؟؟؟؟؟؟

  1. درود بر شما در تخته مدرن امکان زدن و بلند شدن هست ولی در چوب نه

 34. سلام فرض کنیم در اخر بازی هستیم و حریف یک تک در خانه ۴ ما دارد
  و اگر من حفت دو بیاوروم میتوانم با جفت دو تاس حریف را بزنم و دوباره حرکت کنم یا نه؟

  1. سلام درود بر شما قوانین بصورت توافقی قبل از شروع بازی تعیین میشود ولی اصولا در تخته مدرن میتونین بزنید و بلند بشین اما در تخته چوب بعد از جفت دو اول فقط یکی از مهره هارو اجازه دارید حرکت بدید.

 35. سلام و وقت بخیر
  اگر حریف همه مهره هارا بیرون کند بجز دو تا مهره و تاسی که میاورد یکیش میشود بازی کرد میتواند اول مهره تاس بزرگتر را بیرون کند یا اینکه باید اول تاس کوچکتر را بازی کند و بعد مهره رت بیرون ببرد

  1. سلام عباس عزیز وقتتون بخیر
   بستگی به توافق اول بازی داره معولا این نوع قوانین اول بازی باید به توافق برسید.

 36. سلام فرض کنید تاس ۲ و ۶ انداختم ۶ را نمیتونم بازی کنم چون خانه ها بسته هستن ولی یک تاس را اول ۲ و بعد ۶ میتونم حرکت بدم آیا باید اینکار را انجام دهم اجباریه؟ یا میتونم فقط ۲ را بازی کنم و ۶ را بیخیال بشم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *